linkedin

Co to jest LinkedIn

Wiele osób, które dopiero wkraczają na rynek pracy, słysząc o portalu LinkedIn – zastanawia się LinkedIn – co to takiego i czy w ogóle warto z tego korzystać?
Otóż LinkedIn to jedna z najpopularniejszych platform społecznościowych na świecie, a wśród platform biznesowych jest niekwestionowanym liderem. Platforma ta, w odróżnieniu od Facebooka czy Instagrama, skoncentrowana jest bowiem właśnie na kontaktach biznesowych; pomocna jest firmom w kontaktach z innymi firmami i potencjalnymi pracownikami oraz promocji i reklamie swoich usług lub produktów, a osobom prywatnym w profesjonalnej prezentacji swoich osiągnięć oraz networkingu i szukaniu pracy albo stażu.

Platforma ta służy wielu osobom prowadzącym rekrutacje do poszukiwania nowych pracowników dla swoich firm poprzez umieszczanie w serwisie ogłoszeń o pracy lub samodzielne przeszukiwanie bazy użytkowników LinkedIn (potencjalnych pracowników) oraz do analizy dokonań osób, które przesłały swoje CV do firmy.

Dlatego tak ważne jest posiadanie i prowadzenie konta na tej platformie dla każdego kto aktualnie myśli o nowej pracy, stażu lub o zmianie pracy w przyszłości.

Jak możesz wykorzystać platformę LinkedIn?

LinkedIn dla osób prywatnych

DZIAŁANIE NA WŁASNYM PROFILU

Uzupełnienie profilu na LinkedIn obejmuje kilka podstawowych elementów.
Przede wszystkim portal pozwala nam się skrótowo przedstawić, pokazać (z użyciem zdjęcia profilowego i w tle), przedstawić swoją historię (historię swojej dotychczasowej pracy, zdobytych umiejętności, doświadczenia, etc.).

Druga ważna sprawa to wykazywanie się aktywnością, LinkedIn pozwala nam na publikowanie aktualizacji, artykułów, wideo.

I trzecia, często najważniejsza kwestia, to nawiązywanie i utrzymywanie kontaktów. LinkedIn daje nam kilka narzędzi do nawiązywania i utrzymywania kontaktów. Możesz po prostu tworzyć sieć swoich kontaktów zapraszając nowych znajomych. Możesz prosić ludzi, z którymi pracowałeś / pracowałaś o rekomendacje, referencje, potwierdzenie Twoich umiejętności. I możesz dołączać do grup i rozmawiać w grupach na Interesujące Cię tematy.

PRZEDSTAW SIĘ SKRÓTOWO

Przygodę z LinkedInem warto zacząć od stworzenia krótkiego podsumowania swoich osiągnięć, planów i informacji o tym co może zyskać firma, która nas zatrudni. Te podstawowe informacje będą umieszczone tuż pod Twoim zdjęciem i mogą zdecydować o tym czy rekruter / rekruterka zdecyduje się dalej przeglądać Twój profil.

POKAŻ SIĘ Z PROFESJONALNEJ STRONY

Drugim bardzo ważnym elementem (oprócz skrótowego opisu Twojej osoby), który może wpłynąć na to jakie pierwsze wrażenie wywrzesz na odwiedzających Twój profil, jest Twoje zdjęcie profilowe i zdjęcie w tle. Postaraj się aby oba wyglądały profesjonalnie, zachęcały do zatrudnienia Cię lub przynajmniej bliższego poznania Twojej osoby, Twoich umiejętności, Tego co możesz zaoferować firmie.

PRZEDSTAW SWOJĄ HISTORIĘ

Do szczegółowego przedstawienia swojego doświadczenia i wiedzy możesz wykorzystać różne sekcje znajdujące się na stronie (doświadczenie, wykształcenie, wolontariat, publikacje, licencje i certyfikaty, kursy, projekty, wyróżnienia i nagrody, wyniki testów, języki, etc.). Pamiętaj, żeby opisać swoje doświadczenia odpowiednio dokładnie, czyli np. z jakich programów korzystałeś / korzystałaś w pracy na danym stanowisku, z kim współpracowałeś / współpracowałaś, czego się nauczyłeś / nauczyłaś podczas tej pracy, etc.

BĄDŹ AKTYWNY / AKTYWNA

Aktywność na LinkedInie obejmuje tworzenie aktualizacji, artykułów czy wideo. W swoich aktywnościach możesz wykazać się swoją wiedzą i umiejętnościami dając potencjalnym pracodawcom dodatkowy atut do zdecydowania się na zatrudnienie akurat Ciebie spośród dziesiątek kandydatów / kandydatek.
Staraj się, aby Twoja aktywność charakteryzowała się profesjonalizmem, edytuj treści, które publikujesz, dbaj o odpowiedzi na ewentualne uwagi od odbiorców, etc.

NAWIĄZUJ KONTAKTY

LinkedIn to sieć kontaktów biznesowych i w ten sposób przede wszystkim należy traktować tę platformę.
Na platformie tej często można dostać zaproszenie do sieci kontaktów od osoby, której się nie zna, ale która jest 'znajomym znajomego’.
Bardzo często zdarzają się także zaproszenia do kontaktów od osób pracujących w branży rekruterskiej.
Za każdym razem warto zweryfikować profil osoby, która nas zaprasza do kontaktów i jeśli okaże się, że profil jest wiarygodny, zaakceptować zaproszenie.
Warto też samodzielnie kontaktować się z osobami, które potencjalnie mogą nam pomóc w rozwoju kariery (headhunterzy, osoby pracujące w firmach do których chcemy aplikować, znajomi znajomych znajomych, etc.).
Oprócz zwykłego nawiązywania kontaktów można też dołączyć do grupy zainteresowanej konkretnym tematem lub nawet założyć własną i wykazać się swoją wiedzą podczas grupowych dyskusji.

UDOSTĘPNIAJ INFORMACJE O SOBIE Z ROZSĄDKIEM

Jak na każdej platformie społecznościowej, na LinkedInie także mamy możliwość ustalenia prywatności swoich danych. W odróżnieniu od innych platform, tutaj, jeżeli chcemy zaprezentować się potencjalnym pracodawcom, raczej powinniśmy udostępniać umieszczane w profilu dane szerokiemu gronu odbiorców.

Niemniej jednak warto pamiętać, że wszelkie dane, które umieszczamy w Internecie mogą być potencjalnie wykorzystane przez osoby nieuczciwe, np. do phishingu (podając się za kogoś z naszej starej pracy w kontaktach z nami, albo za nas samych w kontaktach z kimś z naszej starej pracy, etc.).

Warto też zdawać sobie sprawę, że LinkedIn może umożliwiać sprawdzanie tego kto wyświetlał nasz profil i pokazywać osobom, których profile odwiedziliśmy, że przeglądaliśmy ich profil. Więcej na temat ustawień dotyczących prywatności można znaleźć w odpowiedzi na stronie LinkedIn.
https://www.linkedin.com/help/linkedin/answer/49878/kto-wyswietli-twoj-profil-ustawienia-prywatnosci?lang=pl

ZDOBYWAJ REFERENCJE, REKOMENDACJE, POTWIERDZENIA UMIEJĘTNOŚCI

Referencje i rekomendacje zapewniają uwiarygodnienie Twoich umiejętności, dlatego warto zdobywać ich jak najwięcej, aby pokazać się jako profesjonalistę / profesjonalistkę, którego / którą ludzie doceniają na tyle, aby go / ją zarekomendować innym.

O rekomendacje możemy prosić ludzi i firmy, z którymi współpracowaliśmy, przy czym warto pamiętać, aby prosić raczej te osoby co do których mamy pewność, że wystawią nam referencje zgodne z prawdą i pozytywne jednocześnie.

ZDOBYWAJ NOWE UMIEJĘTNOŚCI

LinkedIn pomaga także zdobywać nowe umiejętności dzięki działowi LinkedIn Learning. W swojej ofercie ma on ponad 15 000 kursów. Po ukończeniu kursu możemy dodać sobie do swojego profilu certyfikat ukończenia danego kursu.

ODPOWIADANIE NA OFERTY PRACY

LinkedIn daje także możliwość odpowiadania na oferty pracy umieszczane na platformie i warto z tej możliwości skorzystać. Warto też dodawać link do swojego profilu na LinkedInie gdy składamy CV w formie maila czy tradycyjnej.

LinkedIn dla firm

LinkedIn to narzędzie, które pomaga nie tylko osobom prywatnym, ale także firmom.

LinkedIn może być pomocny dla Twojej firmy przede wszystkim przy szukaniu nowych pracowników. Nie musisz dawać ogłoszenia do gazet czy na portale z ogłoszeniami o pracy, wystarczy umieścić je na LinkedInie i informacja ta dotrze do bardzo wielu wartościowych osób.
Możesz też samodzielnie przeglądnąć informacje, które zamieszczają osoby skupione w tej sieci społecznościowej i odezwać się do tych, które wydają Ci się potencjalnie dobrymi pracownikami / pracowniczkami.

LinkedIn daje Ci też okazję do prezentacji swojej oferty, zareklamowania produktów i usług skierowanych do konkretnych grup docelowych.

Jeżeli prowadzisz profil firmowy, pamiętaj, aby uzupełnić go profesjonalnie, dodać do niego odpowiednie zdjęcia, etc. Możesz dodać zdjęcia firmy, zdjęcia produktów, zdjęcia zespołu.

Prowadząc profil firmowy na LinkedInie warto zachęcić też swoich pracowników do tego, aby założyli sobie profile (jeśli jeszcze takich nie mają) i dodali na swoich profilach informacje o tym, że pracują w Twojej firmie, tak żeby pokazać jak wspaniali ludzie u Ciebie pracują, ułatwić ich znajomym wejście na Twój profil firmowy i zwiększyć szansę na to, że Twoja firma zostanie odnaleziona przez kolejnych super pracowników / kolejne super pracowniczki.

Podsumowanie

Podsumowując, bez względu na to czy prowadzisz firmę czy szukasz pracy, profil na LinkedInie może Ci pomóc na wiele różnych sposobów. Pamiętaj tylko, aby traktować go profesjonalnie, a efekty z czasu przeznaczonego na działania skierowane na tej platformie zwrócą Ci się z naddatkiem.

Więcej informacji o platformie LinkedIn i o tym jak z niej korzystać znajdziesz na stronie Pomoc LinkedIn.
https://www.linkedin.com/help/linkedin?lang=pl

About The Author