Wiele osób myli pojęcia UX (z ang. user experience) oraz UI (z ang. user interface), mimo że występują pomiędzy nimi pewne różnice. Co różni w związku z tym oba terminy i czym tak naprawdę zajmują się specjaliści z obu dziedzin w praktyce?

Czym jest UX design?

– Poprzez określenie UX rozumieć można całość wrażeń, które odbiera użytkownik, korzystając z danego produktu. Projektant UX zajmuje się wszystkim tym, co może i powinno zwiększyć satysfakcję klienta w odniesieniu do danego produktu. Najważniejsze jest tutaj, aby jak najbardziej poprawić jego funkcjonalność i użyteczność, a produkt był prosty w obsłudze – tłumaczy specjalista z Agencji Reklamowej Brandbay.pl

W pierwszej kolejności UX designer musi zbadać potrzeby klienta i zrozumieć, czego oczekuje użytkownik od takiego produktu. Następnie go zaprojektować, przetestować, wdrożyć i kontrolować, jak oceniają go klienci.

Nie da się w związku z tym ukryć, że rola UX projektanta jest dość złożona. Po części zamyka w sobie zasady marketingu, choć oczywiście nie tylko. Niezbędne jest też analityczne myślenie, ponieważ UX designer musi połączyć wszystkie informacje i cele, aby stworzyć produkt optymalny.

Czym jest UI design?

Jeśli mielibyśmy najprościej wyjaśnić definicję UI, to zauważylibyśmy, że są to wszystkie środki, które służą interakcji pomiędzy użytkownikiem a systemem komputerowym. Najczęściej są to urządzenia wejścia oraz oprogramowania. Zresztą nie bez powodu stanowisko pracownika działu UI jest często bardzo podobne do tego, jakie zajmuje grafik komputerowy. W związku z tym UI designer zajmuje się między innymi tworzeniem stylu przewodniego, doborem grafiki, obrazów czy elementów multimedialnych, wdrożeniem układu i hierarchii wizualnej czy dbaniu o branding wizualny. Oczywiście powinien on także współpracować z UX designerem.

Co różni oba stanowiska?

Czym zatem różnią się oba stanowiska? Wielokrotnie obaj designerzy są porównywani i słusznie. Trzeba jednak zauważyć, że UX designer ma nieco szerszy zakres obowiązków. Z kolei UI designer ma stanowisko całkowicie „zcyfryzowane”. Obaj designerzy muszą też ze sobą współpracować, gdyż bez tego bardzo często produkt jest niedopracowany i źle odbierany przez klientów.

Przykładowo bardzo dobra aplikacja ze słabym UX może wyglądać świetnie, ale za to być trudna w użyciu. Jeśli natomiast coś jest proste w obsłudze i użyteczne, ale wygląda okropnie, jest przykładem dobrego UX bez zaangażowania w pracę designera UI. Trudno zatem uciec od porównań obu stanowisk. Wydaje się, że jest to nawet nieuniknione. Mimo wszystko warto, choć powierzchniowo wiedzieć, czym zajmują się obaj designerzy i co różni od siebie wykonywaną przez nich pracę. Tej nieco więcej ma UX designer, ponieważ nie jest ona skupiona na jednym aspekcie, jak ma to miejsce w przypadku pracy projektanta UI. Ten pracuje w zakresie wyglądu produktu, który powinien dobrze prezentować się wizualnie. Przy połączeniu jego pracy z projektantem UX dany produkt dodatkowo staje się funkcjonalny i użyteczny, przez co spełnia wymagania użytkownika, który z niego korzysta.

About The Author

Przypisane do kategorii: ITTagged :