Analiza danych może kojarzyć się z ogromnymi korporacjami, które zatrudniają dedykowanych analityków i specjalistów Business Intelligence. W czasie, gdy danych jest coraz więcej, umiejętne zarządzanie nimi w życiu codziennym staje się koniecznością. Dowiedz się, jak lepiej podejmować decyzje dzięki danym, wykorzystując proste i dostępne rozwiązania.   

Business Intelligence, czyli jak to robią profesjonaliści 

Raport “Wykorzystanie narzędzi Business Intelligence w Polsce 2021” podaje, że 63% firm korzysta z narzędzi do analizy danych, a między 2018 a 2020 rokiem liczba ofert pracy dla analityków wzrosła o 243%.  Ten, kto w biznesie potrafi mądrze analizować dane z pomocą dedykowanych narzędzi, zyskuje przewagę nad konkurencją. Do analizy danych stosowane są zaawansowane systemy Business Intelligence, jak Microsoft Power BI, Tableau, Qlik Sense, które pozwalają tworzyć przekrojowe raporty, przejrzyste wizualizacje i dashboardy.  

Analiza danych na co dzień  

A co z analizą danych w życiu codziennym? Czy potrzeba do tego specjalistycznej wiedzy? W czasie, gdy codziennie dociera do nas coraz większa ilość informacji, umiejętność zarządzania nimi jest ważna nie tylko w pracy, ale też w życiu prywatnym. Na szczęście dziś nie każdy musi być analitykiem, aby podejmować lepsze decyzje. Firmy dostarczające narzędzia Business Intelligence wychodzą naprzeciw oczekiwaniom osób bez przygotowania technicznego. Od czego zacząć?  

  1. Wyjdź poza Excel – Excel to narzędzie raportowe o ogromnych możliwościach. Wiele osób wykorzystuje arkusze do analizy miesięcznych wydatków czy planowania budżetu domowego. Także Excel posiada narzędzie umożliwiające tworzenie analiz (Microsoft Power Query), jednak dla osób, które chcą “widzieć więcej”, arkusze mogą być niewystarczające. Obecnie darmowe narzędzia dają możliwość tworzenia przejrzystych wizualizacji oraz analiz.  
  2. Wykorzystaj narzędzia Self-Service – narzędzia typu Self-Service BI są intuicyjne w obsłudze i wystarczające do tworzenia podstawowych analiz na własny użytek. Dodatkowo, są wspierane przez algorytmy sztucznej inteligencji, co pomaga wyszukiwać niewidoczne na pierwszy rzut oka informacje.  
  3. Twórz wizualizacje – wizualizacje wspierają kreatywność i pomagają porządkować informacje (np. z pomocą map myśli). Dziś, zamiast analizować dane w tabelkach, możesz wykorzystać dedykowane darmowe narzędzia, takie jak np. Microsoft Power BI Desktop. Takie programy pozwalają łatwo tworzyć piękne wizualizacje – a jak wiadomo, obraz jest wart tysiąca słów. 
  4. Analizuj dane w osobistych projektach – planujesz budowę mieszkania, wesele, trasę koncertową Twojego zespołu lub chcesz po prostu zaplanować mądrze budżet na nadchodzący rok? Istnieje wiele aplikacji ułatwiających zarządzanie czasem i zadaniami (jak Trello czy Asana). Jeżeli jednak pracujesz z danymi, narzędzia do analizy dodatkowo ułatwią Ci zadanie i pozwolą utrzymać kontrolę nad przyjętymi założeniami. 
  5. Zaangażuj innych – jeżeli w jakiś prywatny projekt zaangażowanych jest więcej osób, łatwiej będzie monitorować postępy, korzystając z dedykowanych aplikacji. Udostępniaj swoje analizy i wizualizacje rodzinie i znajomym, żeby przyspieszyć podejmowanie decyzji i utrzymać kontrolę nad Waszym projektem.  

Narzędzia do analizy danych – podsumowanie  

Dziś narzędzia Business Intelligence są coraz bardziej przystępne i intuicyjne w obsłudze. Wraz z rozwojem zaawansowanych technologii, jak sztuczna inteligencja czy uczenie maszynowe, pozwalają użytkownikom dostrzegać powiązania i informacje, które łatwo można byłoby przeoczyć.  Gdybyśmy porównali dzisiejszy świat do rozpędzonego samochodu, to dane są jak silnik, ale my dzięki inteligentnym systemom zyskujemy narzędzie do nawigacji, pozwalające zmierzać w odpowiednim kierunku. 

About The Author

Przypisane do kategorii: Biznes