IT contracting znany jest również jako outsourcing IT lub body leasing i stanowi elastyczną formę współpracy. Takie rozwiązanie ma wiele korzyści zarówno z perspektywy pracowników z branży informatycznej, jak i pracodawców poszukujących specjalistów z tego zakresu.

IT contracting – co to takiego?

W branży technologii informatycznych istnieje duże zapotrzebowanie na wyspecjalizowanych fachowców. Tacy pracownicy otrzymują nie tylko wysokie zarobki, lecz także przydatne benefity, w tym pracę zdalną, dostęp do kursów czy nienormowany czas pracy. Ponadto, mogą współpracować z pracodawcami na różnych zasadach. Jednym z ciekawych rozwiązań jest IT contracting, który wyróżnia się bardzo dużą elastycznością.

Contracting rozumie się jako rodzaj wynajmu specjalistów z branży IT z zewnętrznego przedsiębiorstwa w celu wykonania przez nich konkretnego projektu dla danej firmy. Taka współpraca ma określony czas trwania, który musi być wystarczający do realizacji zleconych zadań – najczęściej trwa ona od kilku do nawet kilkunastu miesięcy. Co ważne, pracownik nie zawiera wówczas umowy z podmiotem, dla którego będzie pracował, tylko z agencją zajmującą się outsourcingiem usług informatycznych, która oddelegowuje go do realizacji projektu u klienta.

Czy contracting IT to opłacalne rozwiązanie?

Contracting IT ma wiele zalet zarówno z perspektywy pracowników, jak i firm, które ich wynajmują. Decydując się na taką formę współpracy, specjaliści z branży technologii informatycznych najczęściej mogą liczyć na o wiele wyższe wynagrodzenie niż wtedy, gdy zostaliby zatrudnieni na etat. Ponadto zyskują dużą swobodę w kształtowaniu własnej kariery zawodowej, ponieważ mają szansę na samodzielny wybór klientów oraz projektów, które chcą zrealizować. Nawiązują też partnerskie relacje z przedsiębiorstwem, dla którego świadczą usługi oraz mają dostęp do nowoczesnych rozwiązań i technologii. Warto również pamiętać, że dzięki współpracy z agencją, pracownicy z branży IT mają możliwość dotarcia do o wiele większej grupy potencjalnych klientów i pracodawców, niż gdyby poszukiwali zatrudnienia na własną rękę.

Jeśli chodzi o pracodawców, contracting IT przynosi im dużą oszczędność czasu i pieniędzy, ponieważ nie muszą oni martwić się znalezieniem właściwych specjalistów i przeprowadzeniem długotrwałego procesu rekrutacji, a następnie kosztami utrzymania podwładnych. Korzystając z wynajmu pracowników z zewnętrznej firmy, mają przy tym gwarancję pozyskania wysoko wykwalifikowanych fachowców, których umiejętności pozwolą im na rzetelne i precyzyjne realizowanie zleconych projektów. Zwrócenie się do zewnętrznej agencji IT pozwala bowiem na dobranie właściwych specjalistów, których kompetencje odpowiadają oczekiwaniom klienta oraz stosowanym przez niego technologiom.

Warto również wiedzieć, że IT contracting pozwala na elastyczne rozliczanie i zarządzanie poszczególnymi projektami. Takie rozwiązanie sprawdza się zwłaszcza wtedy, gdy firma ma do zrealizowania projekty, które są podzielone na różne zadania i fazy.

About The Author